Министерството на туризма излезе със становище относно казуса с разполагането на

...
Министерството на туризма излезе със становище относно казуса с разполагането на
Коментари Харесай

МТ излезе с позиция относно казусите с преместваемите обекти в Златни пясъци

Министерството на туризма излезе със становище по отношение на проблема с разполагането на преместваеми обекти (наречени " бараки “) в курортен комплекс " Златни пясъци “ и призива на кмета на Община Варна към Министерството на туризма и персонално към министъра на туризма да бъдат подхванати ограничения по отношение на зародилия юридически проблем.

Министерството на туризма и персонално министърът на туризма приканват всички виновни по проблема ведомства да се придържат към разпоредбите и положителните практики на междуинституционалната връзка и да се въздържат от прибързани разбори, а още повече от внушения с политически темперамент, които намираме за извънредно несъответствуващи по време на предизборна акция, пишат от министерството.

" В този смисъл още един път заявяваме позицията си, че в качеството ни на органи на власт не следва да изместваме акцента на проблема, като от юридически подобен да го трансформираме в политически. Решението на проблема следва да бъде открито при прецизно използване на правната норма и съгласно функционалната подготвеност на всеки един държавен и общински орган с касателство по случая ", безапелационни са те.

Както персонално министърът на туризма на 17.03.2023 година оповести, Министерството на туризма прави инспекция по случая за изясняване на всички съответстващи обстоятелства и условия, съгласно функционалната си подготвеност.

От министерсто споделят, че към сегашния миг инспекцията продължава и въпреки в своята работа МТ да се придържа към съблюдаване на положителните административни практики, изискващи изговаряне в целокупност след завършването на инспекцията, в сегашния случай заради нестихващите медийно отразени апели от страна на представители на локалната власт в Община Варна, ще си разреши да оповести етапнитерезултати от инспекцията и да даде спомагателни уточнения по отношение на режима на разрешаване на слагането на преместваеми обекти на територията на националните курорти.

Съгласно член 13, алинея 3 от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) слагането на преместваеми обекти и уреди на територията на националните курорти се позволява от основния проектант на общината въз основа на скица, утвърдена от министъра на туризма. Разрешаването на слагането на преместваеми обекти на територията на националните курорти съставлява комплициран в действителност състав, който демонстрира действието си единствено при съвкупното проявяване на двата юридически обстоятелства, които се съдържат в него, а точно одобрение от министъра на туризма на скица на преместваемите обекти и издаване на позволение от основния проектант на общината за слагане на преместваемите обекти. В този случай одобряването на схемата от министъра на туризма има характера на промеждутъчен обуславящ юридически факт, който дава изискването, въз основа на което основният юридически факт (издаването на разрешението за слагане от основния проектант на общината) ще прояви своето деяние. До проявлението на обособените си детайли, фактическият състав е във висящо състояние.

В рамките на функционалната си подготвеност според ЗУЧК при одобрение на схеми за слагане на преместваеми обекти според член 13, алинея 3 от ЗУЧК профилираната администрация на МТ прави инспекции по отношение на териториалната употреба на процедурата (в обсъждания случай дали обектите са планувани за слагане в рамките на народен курорт) и всъщност дали предвижданията в показаната за утвърждение скица подхождат на откритите в подробния организационен проект (ПУП) устройствени индикатори. При одобряването на схемите за слагане на преместваеми обекти по член 13, алинея 3 от ЗУЧК министърът на туризма може да се основава само на посочените условия за правомерност. В този смисъл той няма пълномощия за преценка по целенасоченост по отношение на визията на преместваемите обекти и уреди, а още по-малко да анулира утвърдените схеми заради това, че поставените преместваеми обекти са естетически несъответствуващи.

За цялост във връзка с нормата на член 13, алинея 3 от ЗУЧК и по отношение на характера на някои от изказванията във връзка на проблема, отразени в медиите, ще отбележим, че като детайл от описания комплициран в действителност състав осъщественото одобрение на скица за слагане на преместваем обект по посочения ред и респективно, отводът за одобряването на такава, не разкриват белезите на самостоятелен административен акт по смисъла на Административнопроцесуален кодекс. Схемата по член 13, алинея 3 от ЗУЧК дефинира пространственото разположение, типа, вида, размерите и предназначението на преместваемия обект, само че няма независимо правно значение и не поражда правни последствия, защото тя предхожда издаването на позволение за слагане на преместваемия обект или на отхвърли да се издаде такова позволение, които точно са самостоятелните административни актове, подлежащи на оборване. Следователно схемата по член 13, алинея 3 ЗУЧК, респективно, отводът да се утвърди такава, съставлява промеждутъчен акт по смисъла на член 21, алинея 5 от Административнопроцесуален кодекс, който не предстои на независим правосъден надзор и възможна жалба/протест пред съответния административен съд против утвърдена от министъра на туризма скица, респективно, против отхвърли за одобряването на такава, биха се явили неприемливи на съображение член 159, т. 1 от Административнопроцесуален кодекс. В този смисъл, във връзка с утвърдената скица по член 13, алинея 3 от ЗУЧК се явява неприложима нормата на член 147, ал.2 по отношение на член 16, алинея 1, т. 1 от Административнопроцесуален кодекс по отношение на оборване от прокурора по реда на надзора за правда посредством митинг на утвърдените от министъра на туризма схеми като самостоятелни административни актове. Относно характера на одобряването, респ. отводът за одобрение на скица по чл.13, алинея 3 от ЗУЧК от министъра на туризма и неналичието на белези на самостоятелен административен акт, Върховният административен съд (ВАС) е имал мотив да се произнесе неведнъж, като практиката му по въпроса е поредна и непротиворечива.

Според МТ следва да се има поради, че нормата на член 13, алинея 3 от ЗУЧК е специфична във връзка с член 56, алинея 2 от Закон за устройство на територията, заради което специфичната норма се ползва с приоритет. 

Във връзка с изразените в медийните изявления подозрения от страна на кмета на Община Варна по отношение на незаконност на утвърдените през 2020 година схеми от официална страна заради неналичието на подготвеност на одобрилото част от въпросните схеми лице, ще отбележим, че същите са утвърдени през 2020 година от настоящия в съответния миг министър на туризма – от госпожа Николина Ангелкова и при изискванията на заменяне с нарочна заповед от заместник-министъра на туризма госпожа Ирена Георгиева. За цялост на проблема ще отбележим, че заместването като юридически институт се разграничава от делегирането на пълномощия, доколкото при заместването поради на нуждата от непрестанно действие на административния орган, по силата на експлицитна писмена заповед на отсъстващия министър се подрежда неговото заменяне от зависещ нему заместник-министър, а оправомощеният заместник-министър за избрания интервал на заместването извършва пълномощията на замествания в цялостен размер, като прави това от името на замествания орган. В този смисъл е наложителната процедура на Върховния административен съд. На този стадий от инспекцията от страна на Министерството на туризма не са открити нарушавания от официална страна по отношение на съществуването на подготвеност на заместник-министър Ирена Георгиева да утвърди през 2020 година въпросните схеми, защото същата е работила в условия на заменяне, при практикуване в цялостен размер на пълномощията на министъра на туризма, в това число тези по ЗУЧК и по-специално по член 13, алинея 3 от посочения нормативен акт по отношение на одобряването на схеми за слагане на преместваеми обекти на територията на националните курорти.

Етапните резултати от инспекцията по отношение на законосъобразността на утвърдените схеми всъщност по отношение на определяне дали предвижданията в схемите подхождат на откритите в подробния организационен проект (ПУП) устройствени индикатори демонстрират, че за част от схемите е належащо да се извършат спомагателни преценки за сходство във връзка с някои от устройствените индикатори според предвижданията на подробния организационен проект, каквито се правят понастоящем. Същевременно Министерството на туризма ще изиска от Община Варна представянето на спомагателни данни.

Както към този момент министърът на туризма заяви, в случай че в отчета с окончателните резултати от инспекцията се открият нарушавания или нередности по отношение на одобряването на схемите за оставяне на преместваеми обекти в к.к. " Златни пясъци “, ще бъдат подхванати съответните дейности съгласно закона.

Отново ще подчертаем, че в пълномощията на основния проектант на общината, респективно, в пълномощията на локалната власт, е както да позволи, по този начин и да откаже осъществяването на утвърдената от МТ скица (издаването на разрешенията за слагане е указано като пълномощие на основния проектант на общината с наредбата по член 13, алинея 3 от ЗУЧК). Съгласно член 13, алинея 8 от ЗУЧК основният проектант на съответната община позволява или отхвърля издаването на разрешението по член 13, алинея 3 от ЗУЧК в 30-дневен период от постъпване на настояването.

Същевременно, според член 13, алинея 6 от ЗУЧК контролът по законосъобразното разполагане, създаване и прилагане на преместваемите обекти, както и тяхното унищожаване, в т. ч. за националните курорти, се реализира от органите на Дирекцията за народен строителен надзор (ДНСК) по реда на член 57а от Закона за устройство на територията. Съгласно член 57а, ал.1, т. 1 от Закон за устройство на територията обектите подлежат на унищожаване, в случай че са сложени без утвърдена скица, когато такава се изисква, и/или без позволение, в несъгласие със схемата и/или в несъгласие с издаденото позволение. Компетентен орган по процедурата по унищожаване е началникът на ДНСК или оправомощено от него длъжностно лице.

Като взимаме под внимание горепосоченото, бихме желали да отбележим, че не съществува подозрението, че на един курорт от национално значение са нужни и търговски обекти, които да оферират качествени артикули и услуги, нужни за цялостния туристически артикул, при спазването на изискванията за конкурентност и правомерност.

Част от цялостното прекарване и имиджа на дестинация България без подозрение е чистотата и естетическият тип на основаното от хората на фона на красивата българска природа. Що се отнася до цялостната визия, Министерството на туризма насърчава и поддържа предприемането на нужните дейности от локалната власт, с цел да изпълнят тази по този начин значима част от своите отговорности по издигане на престижа на националния ни курорт " Златни пясъци “.

Разрешаването на слагането на преместваеми обекти в националните курорти според член 13, алинея 3 от ЗУЧК се реализира по комплициран в действителност състав разказан от министерството, при който:

- Министърът на туризма утвърждава схемите като ревизира териториалната употреба на процедурата (дали обектите са планувани за слагане в рамките на народен курорт) и всъщност – дали предвижданията в показаната за утвърждение скица подхождат на откритите в подробния организационен проект (ПУП) устройствени индикатори. Той няма пълномощия за преценка по целенасоченост по отношение на визията на преместваемите обекти и уреди, а още по-малко да анулира утвърдените схеми заради това, че поставените преместваеми обекти са естетически неподходящи;

- Главният проектант на общината позволява или отхвърля издаването на разрешението за слагане според член 13, алинея 3 от ЗУЧК. Чл. 13, алинея 8 от ЗУЧК планува, че основният проектант на съответната община позволява или отхвърля издаването на разрешението по член 13, алинея 3 от ЗУЧК в 30-дневен период от постъпване на настояването. Последната дума има общината в лицето на основния проектант.

- Схемите са утвърдени през 2020 година от настоящия в съответния миг министър на туризма – от госпожа Николина Ангелкова и при изискванията на заменяне с нарочна заповед от заместник-министъра на туризма госпожа Ирена Георгиева. На този стадий от инспекцията от страна на Министерството на туризма се откри, че не са открити нарушавания от официална страна по отношение на съществуването на подготвеност на заместник-министър Ирена Георгиева да утвърди през 2020 година въпросните схеми, защото тя е работила в условия на заменяне при практикуване в цялостен размер на пълномощията на министъра на туризма, в това число тези по ЗУЧК и по-специално по член 13, алинея 3 от посочения нормативен акт по отношение на одобряването на схеми за слагане на преместваеми обекти на територията на националните курорти.

- В хода на инспекцията се откри, че за част от схемите е належащо да се извършат спомагателни преценки за сходство във връзка с някои от устройствените индикатори според предвижданията на подробния организационен проект.

Министерството на туризма ще изиска от Община Варна представянето на спомагателни данни.

- Както към този момент министърът на туризма заяви, в случай че в отчета с окончателните резултати от инспекцията се открият нарушавания или нередности по отношение на одобряването на схемите за оставяне на преместваеми обекти в к.к. " Златни пясъци “, ще бъдат подхванати съответните дейности съгласно закона.

- Съгласно член 13, алинея 6 от ЗУЧК контролът по законосъобразното разполагане, създаване и прилагане на преместваемите обекти, както и тяхното унищожаване, в т. ч. за националните курорти, се реализира от органите на Дирекцията за народен строителен надзор (ДНСК) по реда на член 57а от Закона за устройство на територията.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР